Co różni RFID od NFC?

2 maja 2022


Co to jest NFC?

NFC – Near Field Communication to technologia komunikacji radiowej krótkiego zasięgu. Umożliwia dwóm urządzeniom (nie tylko kartom RFID) na bezprzewodową komunikację. Technologia pozwala na przesyłanie danych między pobliskimi telefonami komórkowymi, laptopami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi.

Co to jest RFID?

RFID – Radio Frequency IDentification to technologia, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (karta RFID) przez czytnik, w celu identyfikacji.

Jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy RFID a NFC?

NFC to po części RFID (identyfikacja radiowa), a po części Bluetooth. W przeciwieństwie do RFID, karty i tagi NFC działają w bliskiej odległości. NFC nie wymaga również ręcznego wykrywania i synchronizacji urządzeń, tak jak jest to w przypadku BLE.

NFC jest technologicznie obecne od lat — Nokia wprowadziła pierwszy telefon z obsługą NFC w 2006 roku.

Karty i tagi NFC działają jak każda inna karta czy tag RFID, komunikując się przez fale radiowe. Dwa urządzenia — tag lub karta NFC i czytnik NFC wymieniają informacje w formacie wymiany danych NFC.

Główne różnice to częstotliwość i zasięg działania. Komunikacja RFID obejmuje różne częstotliwości – 125kHz (prox), 13,56 MHz (Mifare, DesFire, iCLASS), 860 – 960 MHz (UHF). Karty RFID w zależności od częstotliwości działają na odległość od kilku milimetrów do kilkunastu metrów. Komunikacja NFC obejmuje częstotliwości 13,56 MHz (karty i tagi NFC) oraz 2,4–2,5 GHz (BLE).

Które identyfikatory (karty lub tagi) RFID zaliczamy do NFC?

Standardy dotyczące NFC zostały ustalone przez stowarzyszenie NFC Forum zrzeszające kluczowych producentów i organizacje korzystające z technologii NFC.

Najpopularniejsze identyfikatory RFID zgodne z technologią NFC to: NTAG213, NTAG216, iCODE2, Mifare Ultralight, Mifare Classic, Mifare DESFire.

Najczęściej identyfikatory NFC (oprócz zastosowań w smartfonach) mają postać naklejek i kart plastikowych, czasem są używane w formie breloków.

Tagi i karty NFC

Jakie jest zastosowanie identyfikatorów NFC?

Trudno w kilku słowach streścić zastosowanie NFC, lecz jeżeli ograniczymy się do identyfikatorów w formie tagów/naklejek to głównie służą do identyfikacji i przekazywania informacji. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie naklejek NFC NTAG jako forma wizytówki. Po przyłożeniu smartfonu do takiego taga następuje odczyt danych jakie zwykle są zawarte na wizytówce takich jak: imię, nazwisko, adres email, numer telefonu. Zarówno zapis na tagu jak i odczyt może być w prosty sposób dokonany przy użyciu aplikacji mobilnych dostępnych w App Store czy Google Play.

W zastosowaniach reklamowych tagi NFC zwykle zawierają informacje o produkcie oraz/lub przekierowują na stronę www dotycząca danego produktu.