Etui na identyfikatory to praktyczna metoda ochrony, noszenia i eksponowania kart plastikowych i identyfikatorów. Dostępne w różnych rozmiarach etui na identyfikatory mogą być mocowane i noszone na wiele różnych sposobów. Niektóre są przeznaczone do użycia ze smyczą lub zawieszka samopowrotną, inne przyczepia się bezpośrednio do ubrania za pomocą szpilki, magnesu, lub klipsa.

Klasyfikacja etui na identyfikatory.

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór etui na identyfikatory, które możemy klasyfikować w zależności od typu – otwarty lub zamknięty, orientacji – pionowy, poziomy, uniwersalny (obracany), liczby przechowywanych kart – na jedną kartę lub więcej czy materiału z jakiego są wykonane – elastyczny lub sztywny.

Etui zamknięte dodatkowo mogą posiadać funkcjonalności ułatwiające codzienne używanie. Zaliczamy do nich otwory na kciuk lub prowadnice do wyciągania kart. Niektóre modele etui służą do zwiększenia bezpieczeństwa i posiadają mechanizmy blokujące i zapobiegające wyjęciu karty.

W przypadku, kiedy etui służy do noszenia identyfikatora z nadrukowanymi danymi najpopularniejszym wyborem jest etui zamknięte wykonane z poliwęglanu lub etui otwarte. Poliwęglan zapewnia najlepszą przezroczystość porównywalną ze szkłem i jest jednocześnie jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów.

Etui na identyfikatory
Etui na kartę i identyfikator

Kiedy stosowane są etui na więcej niż jedną kartę?

Zwykle dzieje się to w przypadku, kiedy użytkownik posiada jedną kartę jako identyfikator (nadrukowane dane i zdjęcie) a druga karta służy do kontroli dostępu. Kolejnym zastosowaniem etui na kilka kart jest sytuacja, kiedy użytkownik posiada kilka kart kontroli dostępu w technologii 125 kHz (takich jak Prox czy EM Unique), które nie posiadają mechanizmu antykolizyjnego. W przypadku konieczności użycia takiej karty do otwarcia drzwi konieczne jest jej wyjęcie z etui, tak aby w zasięgu czytnika znajdowała się tylko jedna karta. W przeciwnym wypadku karta nie zostanie odczytana przez czytnik. Jeżeli użytkownik ma w etui dwie karty różnych częstotliwości np. 125 kHz i 13,56 MHz (np. iCLASS lub Mifare) to wtedy nie ma konieczności wyjmowania którejkolwiek z kart z etui.

Kolorystyka etui

Większość modeli etui na identyfikator występuję w różnych opcjach kolorystycznych. Poza funkcjami estetycznymi, najczęściej określone kolory są używane do rozróżnienia grup osób przebywających w obiekcie – np. pracownicy jeden kolor, goście inny kolor.

Dla organizacji, które chcą być ekologiczne dostępne są etui otwarte wykonane z Oksy-biodegradowalnych tworzyw sztucznych.