Karta dualna – zastosowania

10 września 2022


Co to jest karta dualna RFID?

Karta dualna, zwana również multi-technologiczną to taka, która łączy dwa rodzaje chipów RFID. Karta dualna umożliwia używanie jednej karty do kilku zastosowań.

Jakie technologie RFID może zawierać karta dualna?

W systemach kontroli dostępu stosowane są trzy częstotliwości: niska – 125 kHz, wysoka – 13,56MHz, i ultra-wysoka (UHF) 860-900 MHz. Najczęściej znajdują zastosowanie karty zawierającej chipy działające w dwóch różnych częstotliwościach. Nie jest możliwe używanie kart zawierających różne technologie w tej samej niskiej częstotliwości np. Prox i EM (UNIQUE) ponieważ brak w nich systemu antykolizyjnego. Możliwe jest używanie karty dualnej posiadającej dwa chipy w technologii wysokiej częstotliwości np. iClass i Mifare.

Karta dualna

Jakie jest najczęstsze zastosowanie kart dualnych RFID

Karty dualne zwykle używane są do zastosowań takich jak otwieranie drzwi w systemie kontroli dostępu, logowanie do komputera, otwieranie szlabanu lub bramy garażowej itp. Karty dualne najczęściej są stosowane w dwóch przypadkach. Pierwszy, to kiedy użytkownik chce mieć tą samą kartę do kontroli dostępu bliskiego zasięgu – otwieranie drzwi i dalekiego zasięgu – otwieranie szlabanów i bram garażowych. Drugi, to migracja ze starszych technologii kontroli dostępu jak Prox i EM, na nowe bardziej bezpieczne jak DESFire czy iCLASS. Częste jest również stosowanie karty dualnej w przypadku braku możliwości migracji wszystkich systemów na jedną technologię. Na przykład w sytuacji, kiedy w biurze system kontroli dostępu działa z kartami Mifare lub DESFire a kontrola drukarek z kartami EM.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty dualnej.

W przypadku migracji systemów kontroli dostępu należy unikać jednoczesnego zastosowania kart dualnych i czytników dualnych. W takiej sytuacji system może odczytywać jednocześnie obydwie technologie i powodować nieprawidłową pracę systemu kontroli dostępu. Ważne jest również odpowiednie zaplanowanie programowania numerów kart. Niektóre karty można zaprogramować tym samym numerem dla obydwu technologii co w efekcie upraszcza administracje kontrolą dostępu. Użytkownik wtedy ma jedną kartę z jednym numerem, niezależnie czy używa jej do otwarcia drzwi czy szlabanu wjazdowego na parking.

Podsumowanie

Karty dualne zyskują na popularności zwłaszcza w aplikacjach parkingowych. Coraz częściej używane są również do powiązania funkcjonalności różnych systemów jak kontrola dostępu, rejestracja czasu pracy, wydawanie posiłków, itp. Oprócz kart dostępne są również dualne breloki np. Unique (EM) + Mifare.